ANKA'nın, A, B ve C modellerinin üretileceğini belirtti.

Haberler > Havacılık Sanayi

ANKA'nın, A, B ve C modellerinin üretileceğini belirtti.

(1/1)

Murat:
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TAİ Genel Müdürü Dörtkaşlı, Türkiye'nin milli insansız hava aracı olan ANKA'nın, A, B ve C modellerinin üretileceğini belirtti.

TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türkiye'nin milli insansız hava aracı olan ANKA'nın, en büyük projeleri arasında yer aldığını söyledi.

Bunun test uçuşlarını tamamladıklarını ve seri üretimine yönelik görüşmelerin devam ettiğini dile getiren Dörtkaşlı, "10 uçaklık bir siparişimiz olacak fakat bu sayının artacağını düşünüyoruz. Buna dünyada pekçok ülkenin ihtiyacı var. Dost ülkelerle bunun ihracatına yönelik görüşmeler yapıyoruz. çok kısa bir süre içerisinde seri üretimini yaparız" şeklinde konuştu.

Dörtkaşlı, ANKA'nın, A, B ve C modellerinin üretileceğine dikkati çekerek, "Buradaki model farklılıkları uçağın performansındaki artış ve görev yüküyle bağlantılı olacak. Haberleşmede birtakım istihbarata yönelik farklı sensörler konabilir ya da radar olabilir. 200 kilogramın üzerindeki taşıma kapasitesini istediğimiz faydalı yükleri koyarak taşıyabiliriz" ifadesini kullandı.

"ANKA'nın ağabeyi"

"ANKA'nın ağabeyi" diye adlandırdıkları ve henüz bir isim vermedikleri bir geliştirme projelerinin olacağına dikkati çeken Dörtkaşlı, dünyada az sayıda olan ve stratejik amaçlı kullanılabilecek bu 5 tonluk uçağın, daha fazla yük taşıyabilme özelliğinin bulunacağını söyledi.

Dörtkaşlı, "ANKA'yı geliştirme sürecinden daha kısa bir sürede bunu ortaya koyarız diye düşünüyoruz. Bununla ilgili olarak Savunma Sanayii icra kararı alındı. Sözleşme görüşmeleri devam ediyor" dedi.

"Hürkuş, ilk uçuşunu yapacak"

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (Hürkuş) ile ilgili çalışmaların devam ettiğini bildiren Dörtkaşlı, dünyada İsviçre, ABD ve Brezilya'nın sahip olduğu uçağın, kuvvetli bir motor, fırlatma koltuğu ve kendi bünyesinde oksijen jenere edebilme özelliğine sahip olacağını anlattı.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git