Teknik resim tolerans
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Teknik resim tolerans  (Okunma sayısı 28202 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 213
  • Teşekkür: 48
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
Teknik resim tolerans
« : 29 Ocak 2015, 09:21:54 »
Arkadaşlar merhaba, ekte koyduğum teknik resimdeki işaretlediğim toleranslarda ne istiyor fikirlerinizi alabilir miyim. 
1 nolu kutucukta tolerans yüzeyden verilmiş, aynı simgeyle 2 nolu kutucukta deliklere de  tolerans verilmiş..
Bu toleransları gördüğümüzde ne yapmalıyız tur-pozisyon mu, yoksa konum olarak mı? ve tolerans ne girilmeli? ayrı ayrı değerlendirebilirmisiniz. Teşekkürler, selamlar, kolay gelsin.
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pc-DMIS CAD++ 2018 R2 sp2 / DEA Alpha Status

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap alanından Profilinizi Sosyal Medya hesaplarınız ile kolayca ilişkilendirebilirsiniz.

• Amatör
  • Toplam beğeni: 82
  • Teşekkür: 18
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Teknik resim tolerans
« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2015, 18:18:18 »
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşlar merhaba, ekte koyduğum teknik resimdeki işaretlediğim toleranslarda ne istiyor fikirlerinizi alabilir miyim.
1 nolu kutucukta tolerans yüzeyden verilmiş, aynı simgeyle 2 nolu kutucukta deliklere de  tolerans verilmiş..
Bu toleransları gördüğümüzde ne yapmalıyız tur-pozisyon mu, yoksa konum olarak mı? ve tolerans ne girilmeli? ayrı ayrı değerlendirebilirmisiniz. Teşekkürler, selamlar, kolay gelsin.
1nolu kutucukta sıralı referans vermiş konum buyuktur paralellik buyuktur diklikten konumdaki 0,8 yuzeyin ve yuzeyden verilen ölçüye tolerans vermiş düzlem için ölçü için ± 0,4 mm tolerans

2 nolu kutucukta ise deligin ve konum elmanı olan Ø 0,8 lik silindirdir yani deligin merkezinin Ø 0,8 mm bir silindirin içinde kalması

Ayrıca sorgulama yaparken ben mmc sartı yok ise tp den R işareti ile sorguluyorum

Yanlış bilmiyorsam boyleydi konu cevapsız kalmış bildigim kadarı ile anlatmaya çalıştım 

• Yönetim
  • Profesyonel
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
« Yanıtla #2 : 27 Ekim 2015, 09:36:55 »
1 nolu kutucukta yüzey toleransı ± 0,4 mm diyorsun anladığım kadarıyla. İkisini birlikte vermemin sebebi her ikisin de aynı simgeyi kullanması bende kafa karışıklığı yarattı. Birincinin durumunu kabul edince ikincide delik konumunu ± 0,4 mm değilde toleranstaki çap işaretinden dolayı nominalin merkezinde 0.8m'lik bir dairesel aralık içinde olması gerektiği sonucu çıkıyor değil mi? Doğru anladım sanırım.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap alanından Profilinizi Sosyal Medya hesaplarınız ile kolayca ilişkilendirebilirsiniz.

• Amatör
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2015, 10:12:43 »
1 nolu kutucukta yüzey toleransı ± 0,4 mm diyorsun anladığım kadarıyla. İkisini birlikte vermemin sebebi her ikisin de aynı simgeyi kullanması bende kafa karışıklığı yarattı. Birincinin durumunu kabul edince ikincide delik konumunu ± 0,4 mm değilde toleranstakiçap işaretinden dolayı nominalin merkezinde 0.8m'lik bir dairesel aralık içinde olması gerektiği sonucu çıkıyor değil mi? Doğru anladım sanırım.

Aynen dedigin gibi biri yüzey yani nominalden ± 0,4 mm iki düzlem arasında kalmasını istiyor digeri daire silindir içinde zaten ikinci kutucukta çap işareti koymuş çap işaretide 0,8 mm silindir içinde daire merkezinin kalmasını istiyor konumlandırmış zaten o dairelerden resimde konum ölçüsüde vermiştir yanılmıyorsam

• Yönetim
  • Profesyonel
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2015, 12:19:24 »
Konu dediğin gibi cevapsız ve eskidi. ama haftaya aynı parça gelecek. O zaman nasıl yaptım pek hatırlamıyorum. Gerekirse revize ederken konumlara da bakarım. Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

• idi123

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2016, 15:35:44 »
Arkadaşlar merhaba bir teknik resim ölçüsü var 15+1+0,5 toleranslarında bu ölçünün nominali ve ölçüm aralığı nedir? değerli yardımlarınızı bekliyorum.

• Amatör
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2016, 16:53:17 »
Arkadaşlar merhaba bir teknik resim ölçüsü var 15+1+0,5 toleranslarında bu ölçünün nominali ve ölçüm aralığı nedir? değerli yardımlarınızı bekliyorum.
Nominali degiştirmeden tolerans vermişler hep artı yonde ölçmüşler anlaşılan nominal degeri degiştirmemek adına artı iki tolerans arası limit koymuslar yani 15 +1  =16 +0,5  gibi

• idi123

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2016, 17:14:21 »
yani ölçüm aralığı 15 ve 16,50 midir. diyorsunuz? yani bu bir teknik resim kuralımıdır? Yoksa firmaya bağlı özel bir kuralmıdır? aldığımız bilgilere göre 15 ölçüsü red oluyormuş.

• Amatör
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Şubat 2016, 17:19:25 »
yani ölçüm aralığı 15 ve 16,50 midir. diyorsunuz? yani bu bir teknik resim kuralımıdır? Yoksa firmaya bağlı özel bir kuralmıdır? aldığımız bilgilere göre 15 ölçüsü red oluyormuş.
T.resmi çizen kişiye sormak daha dogru olur ben sadece yorumladım cok sık karşılaşılan bir durum degil 15 mm toleransı iki artı toleransı vermeden önce toleransları kaçtı bu şekilde degerlendirmek daha dogru olur benim yorumum 15 mm ölçüsü sürekli artı yonde geldigi için nominali degiştirmeden + yonde tolerans vermişler yani 15 mm + 1 +0,5 olarak resimde tolerans vermişler demişssiniz bunun anlamı +1 15 mm eklenir digeride tolerans olur 0,5 tolerans olur 16 ile 16,5 arası istenir ben olsam yanlış yonlendirmek istemem bu şekilde ölçer ve yorumlarım Tabi şoyle bir mantıkda yurutelim aklımızda soru işareti kalmasın eger 15 +1,5 isteseydi bunu direk 1,5 mm yazarak verebilirdi neden iki tane artı tolerans versinki eger iki şekilde tolerans verdiyse artı yonde bunun mutlaka bir amacı olmalıdır o amaç buyuk ihtimalle yukardaki nominali bu şekilde artı yone cekmişler

• idi123

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 02 Şubat 2016, 17:26:02 »
yorumlarınız için çok teşekkürler emeğinize sağlık.

• Taner
  • Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 194
    • Pc-Dmis 2013
    • Profili Görüntüle
  • Uzmanlık Alanı:
  • Kontrol Fikstürü
  • Savunma ve Havacılık
« Yanıtla #10 : 02 Şubat 2016, 18:00:36 »
bu tarz töleranslar verilebiliyor ben karşılaştım....
teknik resmi ekleyebilirseniz daha sağlıklı yorum yaparız...
verdiğiniz ölçü 15mm +1  +0,5 ise tölerans aralığınız minimum 16mm maksimum 16,5mm olmalıdır.
yani ölçü 16mm den küçükse parça hatalı demektir...
Bir Teşekkür Yeter...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PC-DMIS 2013MR1    ---    PC-DMIS 2011 PORTABLE  ---  PC-DMIS 3.7Mr3   /  LEICA LAZER TRACKER   ---   DEA ALPHA   ---   DEA  PIONNER                                                                                                                                                                                                        
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• idi123

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2016, 18:07:59 »
parçanın resmi elimizde yok bu nedenle paylaşamıyorum ama toleranslar tam söylediğiniz gibi 15 + yöne 2 adet tolerans verilmiş durumda biraz düşünülünce zaten mantıklı geliyor. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu konuda aydınlandım.

• Yönetim
  • Profesyonel
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
« Yanıtla #12 : 03 Şubat 2016, 11:11:19 »
- Nominali 15mm'dir.
- 15.5mm~16mm değer aralığıdır.
- Tolerans aralığı 0.5mm'dir. Hayırlı işler ,Kolay gelsin.

« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2016, 11:12:51 »
- Nominali 15mm'dir.
- 15.5mm~16mm değer aralığıdır.
- Tolerans aralığı 0.5mm'dir. Hayırlı işler ,Kolay gelsin.
Aynen Murat ın dediği gibidir.
Kişisel iletilere kapalıdır. Lütfen Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap konu açarak sorunuz.

Tibet atasözü
“Uzun yaşamak için; Yarısını yiyin, iki kat yürüyün, üç kat gülün, sınırsız sevin.!!”

• Amatör
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2016, 13:32:19 »
Benim bildigim ilk arti yazan tolerans nominale eklenir ondan sonraki arti yazilan tolerans tolerans olur yani 15 +1    =16 diger toleransta +0,5 yani 16 +0,5 ama tabi yanlis biliyo olabilirim bununla ilgili bir yazi varmi ben bunu resim  cizen birine sordum dedigim gibi yorumladi oda

Teknik resim tolerans Konusuna Ait Benzer Konular

Teknik Resim

Gösterim: 359 - Yanıt: 1 - Başlatan:Effendhy
TEKNIK RESIM OKUMA

Gösterim: 3869 - Yanıt: 3 - Başlatan:ismail degirmen
Teknik resim dersleri

Gösterim: 12241 - Yanıt: 5 - Başlatan:# harek #
Teknik Resim Görsel Eğitimler

Gösterim: 12764 - Yanıt: 2 - Başlatan:# harek #
Teknik Resim Eğitim CD'si

Gösterim: 10107 - Yanıt: 0 - Başlatan:# harek #

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 352
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 1
  • Nokta Çevrimiçi Üyeler:
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar