Teknik resim tolerans

Teknik Resim & GDT > Teknik Resim & GDT

Teknik resim tolerans

(1/5) > >>

〽️🌱🌴:
Arkadaşlar merhaba, ekte koyduğum teknik resimdeki işaretlediğim toleranslarda ne istiyor fikirlerinizi alabilir miyim. 
1 nolu kutucukta tolerans yüzeyden verilmiş, aynı simgeyle 2 nolu kutucukta deliklere de  tolerans verilmiş..
Bu toleransları gördüğümüzde ne yapmalıyız tur-pozisyon mu, yoksa konum olarak mı? ve tolerans ne girilmeli? ayrı ayrı değerlendirebilirmisiniz. Teşekkürler, selamlar, kolay gelsin.

metroloji16:
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapArkadaşlar merhaba, ekte koyduğum teknik resimdeki işaretlediğim toleranslarda ne istiyor fikirlerinizi alabilir miyim.
1 nolu kutucukta tolerans yüzeyden verilmiş, aynı simgeyle 2 nolu kutucukta deliklere de  tolerans verilmiş..
Bu toleransları gördüğümüzde ne yapmalıyız tur-pozisyon mu, yoksa konum olarak mı? ve tolerans ne girilmeli? ayrı ayrı değerlendirebilirmisiniz. Teşekkürler, selamlar, kolay gelsin.

--- Alıntı sonu ---
1nolu kutucukta sıralı referans vermiş konum buyuktur paralellik buyuktur diklikten konumdaki 0,8 yuzeyin ve yuzeyden verilen ölçüye tolerans vermiş düzlem için ölçü için ± 0,4 mm tolerans

2 nolu kutucukta ise deligin ve konum elmanı olan Ø 0,8 lik silindirdir yani deligin merkezinin Ø 0,8 mm bir silindirin içinde kalması

Ayrıca sorgulama yaparken ben mmc sartı yok ise tp den R işareti ile sorguluyorum

Yanlış bilmiyorsam boyleydi konu cevapsız kalmış bildigim kadarı ile anlatmaya çalıştım 

〽️🌱🌴:
1 nolu kutucukta yüzey toleransı ± 0,4 mm diyorsun anladığım kadarıyla. İkisini birlikte vermemin sebebi her ikisin de aynı simgeyi kullanması bende kafa karışıklığı yarattı. Birincinin durumunu kabul edince ikincide delik konumunu ± 0,4 mm değilde toleranstaki çap işaretinden dolayı nominalin merkezinde 0.8m'lik bir dairesel aralık içinde olması gerektiği sonucu çıkıyor değil mi? Doğru anladım sanırım.

metroloji16:
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap1 nolu kutucukta yüzey toleransı ± 0,4 mm diyorsun anladığım kadarıyla. İkisini birlikte vermemin sebebi her ikisin de aynı simgeyi kullanması bende kafa karışıklığı yarattı. Birincinin durumunu kabul edince ikincide delik konumunu ± 0,4 mm değilde toleranstakiçap işaretinden dolayı nominalin merkezinde 0.8m'lik bir dairesel aralık içinde olması gerektiği sonucu çıkıyor değil mi? Doğru anladım sanırım.

--- Alıntı sonu ---
Aynen dedigin gibi biri yüzey yani nominalden ± 0,4 mm iki düzlem arasında kalmasını istiyor digeri daire silindir içinde zaten ikinci kutucukta çap işareti koymuş çap işaretide 0,8 mm silindir içinde daire merkezinin kalmasını istiyor konumlandırmış zaten o dairelerden resimde konum ölçüsüde vermiştir yanılmıyorsam

〽️🌱🌴:
Konu dediğin gibi cevapsız ve eskidi. ama haftaya aynı parça gelecek. O zaman nasıl yaptım pek hatırlamıyorum. Gerekirse revize ederken konumlara da bakarım. Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git