3D odasi ortam sartlari talimati
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 3D odasi ortam sartlari talimati  (Okunma sayısı 3659 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• tarik

• Ziyaretçi
3D odasi ortam sartlari talimati
« : 08 Ekim 2015, 12:03:51 »
Arkadaslar 3D odasi sicaklik ve nem kontrol talimati olan varmi.Bu konu ile ilgili paylasima ihtiyacim var.Gerci TS EN 348 e gore var ama o sartlarda cok hassas.O Sartlari kontrol altina alamiyoruz.

• Taner
  • Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 194
  • Teşekkür: 48
    • Pc-Dmis 2013
    • Profili Görüntüle
  • Uzmanlık Alanı:
  • Kontrol Fikstürü
  • Savunma ve Havacılık
Ynt: 3D odasi ortam sartlari talimati
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2015, 14:06:48 »
biz o şartları sağlıyoruz ancak bunun için laboratuvarda iklimlendirme cihazımız var devasa bişey.
yani klima yok. zaten klimayla sağlamak zor. senin laboratuvarında ne var ?
Bir Teşekkür Yeter...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PC-DMIS 2013MR1    ---    PC-DMIS 2011 PORTABLE  ---  PC-DMIS 3.7Mr3   /  LEICA LAZER TRACKER   ---   DEA ALPHA   ---   DEA  PIONNER                                                                                                                                                                                                        
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• tarik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2015, 17:08:50 »
klima var.Daha detaylisi almayi dusunuluyor.Ancak bize suan lazim olan talimat.

• Bölüm Yöneticisi
  • Amatör
  • Toplam beğeni: 82
  • Teşekkür: 18
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2015, 17:27:55 »
Bildigim kadarı ile boyutsal ölçüm lab. Ortam şartlarını toleranslarını belirten bir standart yok yanılmıyorsam nominal degerler belirtilmiş sıcaklık için 20 C° Nem içinde %50 sadece riskler anlatılmış işte %30 nemin altında veya %70 nemin altında insana ve parcaya verilecek riski anlatmış bizim kullandıgımız toleranslar 20 C° ±2  %50 ± 15 Olarak belirledik siz kendinize göre riskli seviyelere göre nominal ölçülere tolerans verebilirsiniz yaptıgınız ölçümlerde belirlediginiz toleransa göre parçaların korozyona ugramamsıda gerekli bunlara dikkat etmek lazım yinede yanıltmak istemem araştırmak ve benzeri lab. sormak en mantıklısı
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 300
  • Teşekkür: 7
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2015, 00:48:18 »
Standart nosu veremem ama sıcaklık 20°C +/-2° (24saat) şeklinde biliyorum ben. Nem %50 yoğuşmamış. 
Hava akımı ve direkt güneş ışığı olmamalı (perde,cam filmi vb ile güneş ışığı önlenmeli)
Bunun dışında toz kontrolü ve aydınlatma sınırları da var diye duydum.

Selamlar, kolay gelsin...
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• Taner
  • Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 194
    • Pc-Dmis 2013
    • Profili Görüntüle
  • Uzmanlık Alanı:
  • Kontrol Fikstürü
  • Savunma ve Havacılık
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2015, 08:23:59 »
şunu söyleyeyim ustaların verdiği değerler doğrudur bizde bu doğrultuda ayarlıyoruz ancak bu durum değişiklik gösterebiliyor şöyleki Türkiye'nin en büyük havacılık ve uzay sanayii firmasına iş yaptığımızdan (isim vermedim ama TAİ  Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  ) bu firma tarafında sıkı bir denetime tabii tutulduk ki bu konu havacılıkta çok daha önemlidir bize söylenen evet standardı yazıldığı gibi ama diyelim ki  23 derece yapabiliyorsunuz yani imkanlar buna el veriyorsa bunu talimatınıza yazın kabul olur ancak bununda bir sınırı var tabi sıcaklıkta 24 dereceyi nemde ise 65 i geçmemek kaydı ile denildi ama bu kuruma göre değişir mi bilmem.
sebebi ise biz bu denetimi yazın geçirdik ve laboratuvarımız 20 derece idi adamlar içeri girdiğinde sanki duvara toslamışlar gibi oldu çünkü dışarıda sıcaklık 37 derece idi Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 
ben talimatımızı bugün inşallah paylaşırım...
Bir Teşekkür Yeter...
PC-DMIS 2013MR1    ---    PC-DMIS 2011 PORTABLE  ---  PC-DMIS 3.7Mr3   /  LEICA LAZER TRACKER   ---   DEA ALPHA   ---   DEA  PIONNER                                                                                                                                                                                                        

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 213
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2015, 09:46:11 »
Türkiye'de denetimi işi yaptığınız ana sanayiler yapıyor. Yani gelip sizi denetliyorlar ve kabul edilebilir kriterlerini size söylüyorlar. Mesela TOFAş bunun için size ortam şartınız 23 derece ise bu değerde oynama olmaması yeterli diyor. Bir gün 25 bir gün 20 olmamalıdır. TAİ'yi taner anlatmış. FORD için se bu konuyu bu kadar irdelemedikleri söylenebilir. Kalite denetlemelerinde de aynı şey söyleniyor. Standart değeriniz nedir? ±2 derece talimatta yazılımı. Bu yüzden talimata ortam sıcaklığına ±2 tolerans vermeniz nemide dediğiniz gibi %50 ±%20 değerinizi yazmanız herkes tarafından kabul görecektir.

Normalde üç ayrı talimat oluyorken, ben bu değerleri  "Dea üç boyutlu ölçüm cihazı kullanım ve bakım talimatı" adı altında tek bir talimatta birleştirdim.
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pc-DMIS CAD++ 2018 R2 sp2 / DEA Alpha Status

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap alanından Profilinizi Sosyal Medya hesaplarınız ile kolayca ilişkilendirebilirsiniz.

• tarik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2015, 10:47:30 »
Arkadaslar yanitlarinizdan ve bilhassa ilginizden dolayi cok tesekkur ediyorum.Benim odadaki talimattta zaten ts 348 e gore duzenlemis olduklari sicaklik icin 20±2 ve nem icin 50±10 degerleri yaziyor.Ben nem degerini talimatta degistirip %RH 50±20 yaptim diyelim.Denetci bunu neye gore yaptin bu standart nerede yazili veya tanimli dediginde verecegimiz cevap ne olmali.(kendın neye gore ınsıyatıf kullandın demezmi?)Benim sıkıntım su sıralar %RH 50±10 kontrol altına alamadıgım ıcın %RH 50±20 degerını talımata tanımlamak.En azından bu degerın tanımlı oldugu bır standart varsa onu talımata ekleyıp denetcılere su standarta gore yapıyoruz dıyebıleyım.(iso 16949 denetcileri bu konuyu cok fazla irdelediler)

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 213
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2015, 12:14:51 »
Bildigim kadarı ile boyutsal ölçüm lab. Ortam şartlarını toleranslarını belirten bir standart yok yanılmıyorsam nominal degerler belirtilmiş sıcaklık için 20 C° Nem içinde %50 sadece riskler anlatılmış işte %30 nemin altında veya %70 nemin altında insana ve parcaya verilecek riski anlatmış bizim kullandıgımız toleranslar 20 C° ±2  %50 ± 15 Olarak belirledik siz kendinize göre riskli seviyelere göre nominal ölçülere tolerans verebilirsiniz yaptıgınız ölçümlerde belirlediginiz toleransa göre parçaların korozyona ugramamsıda gerekli bunlara dikkat etmek lazım yinede yanıltmak istemem araştırmak ve benzeri lab. sormak en mantıklısı
Metroloji16  Bu riskler nerede geçiyor. Arkadaşın soruna cevap olabilir mi?
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pc-DMIS CAD++ 2018 R2 sp2 / DEA Alpha Status

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap alanından Profilinizi Sosyal Medya hesaplarınız ile kolayca ilişkilendirebilirsiniz.

• Bölüm Yöneticisi
  • Amatör
  • Toplam beğeni: 82
  • Teşekkür: 18
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2015, 10:23:31 »
Yanlış yonlendirmek istemem

Norm iso 1 diye bir standaarttı suan bende aradım bulamadım arkadas belki ulaşır ekteki yazıyı okusun bir fikir verebilir

• tarik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 16 Ekim 2015, 11:12:04 »
Paylasim icin tesekkurler.

3D odasi ortam sartlari talimati Konusuna Ait Benzer Konular

CMM ODASI

Gösterim: 5794 - Yanıt: 2 - Başlatan:ismail degirmen

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 351
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 1
  • Nokta Çevrimiçi Üyeler:
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar