Dairesel ve toplam uzama sorgulaması

Teknik Resim & GDT > Teknik Resim & GDT

Dairesel ve toplam uzama sorgulaması

(1/2) > >>

〽️🌱🌴:
Merhaba, yine daha önce kullanmadığım bir tolerans Dairesel ve toplam uzama sorgulaması ile karşılaştım. Ekte çAP malzemenin nerelerinden istendiğini gösteren bir resim var. Toplam uzamayı yüzeyden Dairesel uzamayı hem çap hem yüzeyde istemiş, resmin görünmeyen tarafında da bulunuyor.
 Bu nun için nasıl bir ölçüm şekli ve sorgulamayı nasıl elemanlardan yapılır. Dairesel uzaman bana Düzlemsellik, doğrusallık, diklik ve hatta dairesellik gibi bir anlam ifade etmedi. Kafada bir boşluk oluştu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

metroloji16:
Toplam salgıda düzlem atarak sorgulayabilirsin 0,04 mm mesafede iki düzlem arasında kalan mesafedir Dairede ise silindir şeklindede olabilir Basit salgıda daire ve silindir dogru sorgulayabilirsin .. 

〽️🌱🌴:
Açıklamalar için teşekkürler metroloji16. Biraz daha detaylı bilgi lağzım aslında tanımlar birazdaha açılsa daha iyi anlayacağım sanırım.Aslında bu şartlarda algıda biraz kapalı :) onunda etkisi var.

metroloji16:
Aslında benimde cok kullandıgım bir salgı yalpalama toleransları degil daha dogrusu resimlerde pek denk gelmedim ama bildigim kadarı ile Toplam salgıda okun gosterdigi yuzeyde duzlem atarak a-b-c gore neye göre istiyor ise sorgulatabilirsin dairede silindir şeklinde aynı sekilde sorgulatabilirsin dairenin et kalınlıgı silindir atmaya müsait degilse onuda düzlem atarak deniyebilirsin diye düşünüyorum şimdi yinede farklı yorumlarıda beklemek daha saglıklı olur benim bildigim anladıgım kadarı ile bu kadar yorum yapabilirim ...

〽️🌱🌴:
Tamam SALGI deyince şimdi bir ışık yandı, bildiğim bir terim. Yalnız pcdmis için ne şekilde elemanlar oluşturmak lağzım onu çözemedim. çapta toplam uzamayı matematiksel olarak yapamadım dedi. uzamalar da da abuk sabuk değerler verdi.. silindirmi ölçmek gerekiyor yada düzlemde nasıl bir düzlem ölçmek gerekiyor. Yüzeyden aldığımız 30-40 noktadan bir düzlem oluşturup bundan sonra uzamasınamı bakmak gerek. Bu konularda çok bilinmeyenli bir denkleme denk geldim çözemedim hala. Yani nasıl bir çap nasıl bir düzlem?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git