Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?  (Okunma sayısı 9684 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?
« : 02 Mayıs 2016, 07:29:29 »
Bir kaç yıl önce bir eğitim için Toyota fabrikasına gitmiştim. Etraf bana çok düzenli gözükmüştü. Yakın bir zaman önce başka bir araba üreten fabrikada bulunmuştum. İster istemez ikisini kıyaslamıştım. Gözümde Toyota baya büyümüştü… Toyota’nın bir üretim felsefesi olduğundan bahsetmişlerdi. (Kaizen!)

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Geçen gün okuduğum bir kitap bana Kaizen’i tekrar hatırlattı… Toyota yola “mümkün olduğunca verimli” bir şekilde ekonomik otomobil üretme hedefi ile çıkmış bir firmadır. Mümkün olduğunca verimli; yani üretim fazlasından tutunda, aşırı parça stoku ve çalışan hatasına kadar her türlü israftan kaçınmak üzere bir üretim sistemi… Sistem sadece ihtiyaç duyulanı, ihtiyaç duyulduğunda üretmeyi hedefliyor. (Tam Zamanında üretim)

Sistemdeki bir başka ilgi çekici uygulamada şu; sorun gördüğünde herhangi bir çalışanın bile üretimi durdurma hakkı olması. (Doğru süreçten sapan herşey israftır!)

Hata gören kişi bir düğmeye basıp koca üretim hattını durduruyor. Hatayı inceliyorlar ve kökenine inene kadar “Neden burada sorun çıktı?” diye soruyorlar… Ve sorun kökeninden çözülüyor.

Süreçte çalışan herkes hata çıkmasa bile daima süreci “Acaba daha iyi nasıl yapabiliriz?” diye sorguluyor… Birşey bugün 10 saniyede bitiyorsa yarın 9 saniyede bitmeli… üretim sürecinde hiçbir şey küçük değildir! İşte bu felsefeye “Kaizen” diyorlar.

alıntıdır..
Kişisel iletilere kapalıdır. Lütfen Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap konu açarak sorunuz.

Tibet atasözü
“Uzun yaşamak için; Yarısını yiyin, iki kat yürüyün, üç kat gülün, sınırsız sevin.!!”

• Taner
  • Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 194
  • Teşekkür: 48
    • Pc-Dmis 2013
    • Profili Görüntüle
  • Uzmanlık Alanı:
  • Kontrol Fikstürü
  • Savunma ve Havacılık
Ynt: Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2016, 09:02:25 »
bu sistem toyota nın oluşturduğu ve  yıllardır tam benimseyip uyguladığı bir sistem. büyük ve küçük çoğu fabrika bu sistemi örnek almıştır ancak toyota gibi kimse uygulayamamıştır. bizde hiç bir şekilde bir çalışana üretimi durdurma yetkisi verilemez çünkü tırnak içinde o hiç birşeyden anlamaz mantığı vardır. bizde  bir çok şeyde malesef  kağıt üzerinde yalıp geçilir...
Bir Teşekkür Yeter...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PC-DMIS 2013MR1    ---    PC-DMIS 2011 PORTABLE  ---  PC-DMIS 3.7Mr3   /  LEICA LAZER TRACKER   ---   DEA ALPHA   ---   DEA  PIONNER                                                                                                                                                                                                        
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Toyota Neden Bu Kadar Başarılı? Konusuna Ait Benzer Konular

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 338
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar