Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?

Sürekli İyileştirme > Sürekli İyileştirme

Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?

(1/1)

# harek #:
Bir kaç yıl önce bir eğitim için Toyota fabrikasına gitmiştim. Etraf bana çok düzenli gözükmüştü. Yakın bir zaman önce başka bir araba üreten fabrikada bulunmuştum. İster istemez ikisini kıyaslamıştım. Gözümde Toyota baya büyümüştü… Toyota’nın bir üretim felsefesi olduğundan bahsetmişlerdi. (Kaizen!)

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Geçen gün okuduğum bir kitap bana Kaizen’i tekrar hatırlattı… Toyota yola “mümkün olduğunca verimli” bir şekilde ekonomik otomobil üretme hedefi ile çıkmış bir firmadır. Mümkün olduğunca verimli; yani üretim fazlasından tutunda, aşırı parça stoku ve çalışan hatasına kadar her türlü israftan kaçınmak üzere bir üretim sistemi… Sistem sadece ihtiyaç duyulanı, ihtiyaç duyulduğunda üretmeyi hedefliyor. (Tam Zamanında üretim)

Sistemdeki bir başka ilgi çekici uygulamada şu; sorun gördüğünde herhangi bir çalışanın bile üretimi durdurma hakkı olması. (Doğru süreçten sapan herşey israftır!)

Hata gören kişi bir düğmeye basıp koca üretim hattını durduruyor. Hatayı inceliyorlar ve kökenine inene kadar “Neden burada sorun çıktı?” diye soruyorlar… Ve sorun kökeninden çözülüyor.

Süreçte çalışan herkes hata çıkmasa bile daima süreci “Acaba daha iyi nasıl yapabiliriz?” diye sorguluyor… Birşey bugün 10 saniyede bitiyorsa yarın 9 saniyede bitmeli… üretim sürecinde hiçbir şey küçük değildir! İşte bu felsefeye “Kaizen” diyorlar.

alıntıdır..

τǺN€®™:
bu sistem toyota nın oluşturduğu ve  yıllardır tam benimseyip uyguladığı bir sistem. büyük ve küçük çoğu fabrika bu sistemi örnek almıştır ancak toyota gibi kimse uygulayamamıştır. bizde hiç bir şekilde bir çalışana üretimi durdurma yetkisi verilemez çünkü tırnak içinde o hiç birşeyden anlamaz mantığı vardır. bizde  bir çok şeyde malesef  kağıt üzerinde yalıp geçilir...

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git