cad datali ve datasiz ölcüm programi yapmak
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: cad datali ve datasiz ölcüm programi yapmak  (Okunma sayısı 1239 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• jenboy

• Ziyaretçi
cad datali ve datasiz ölcüm programi yapmak
« : 22 Mayıs 2007, 10:44:58 »
 MERHABA PC DMIS 2001 PROGRAMI VAR FAKAT PROGRAMDA OTAMATIK öLCüM YAPAMIYORUM ILGILI DöKüMANLARIMDA ELIMDE YOK YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM

• ahmet_cevherjant

• Ziyaretçi
Ynt: PC DMIS 2001 KULLANIMI HAKKINDA
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2007, 13:21:09 »
Eger soruyu dogru anladiysam programi yapiyor fakat otomatik ölcüm yapamiyorsun. Bunun icin yapman gereken program sayfasinin üst tarafinda sari ok seklinde bir ikon var. Onu tikla ve programa Mode DCC satirinin yazildigini gör. Sonra CTRL + Q yap ve enter'a bas. Yaptigin program ögrettigin yerlere gidip otomatik ölcüme baslayacaktir.

• jenboy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2007, 13:44:04 »
 cevabiniz icin tesekkürler fakat programi nnasil olusturacagimida bilmiyorum sadece bütünm ölcümleri manuel yapiyorum progarm olusturmyida ögrenmek istiyorum

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 300
  • Teşekkür: 7
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2007, 00:17:38 »
Yukaridaki bilgiler , basit prizmatik bir parca icin duzenlenmistir.

Parcanin yapisina ve sorgulamaya tabi tutulacak elemanlar icin MOVEPOINTlerle takip edilecek yolu tarif etmeniz de gerekebilir.

Onemli nokta su ki , Otomatik program yapmakta fazla bir tecrubeye sahip degilseniz , programinizi duzenli araliklarla FILE-SAVE komutunu kullanarak kaydetmeli ve duzenli araliklarla yapilmis kismi calistirarak programda bir eksiklik yada hata olup olmadigini kontrol etmek acisindan YAVAS HIZDA , tehlike durumuna hazirlikli olacak sekilde calistirarak kontrol etmenizdir.

Unutulmamalidir ki , her program calisma sirasinda degisiklige aciktir. Bu nedenle , tamamlanmis UYGUN olarak tanimladiginiz programlarinizi bozulma durumunda ayni zahmeti cekmemek icin EMNIYETLI BIR YERDE YEDEKLEMELISINIZ.

Kolay gelsin.
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• murat-hayeslemmerz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2007, 17:44:05 »
cad data paylasimi icin tesekkurler

• ahmet_cevherjant

• Ziyaretçi
cad datayla program yapmak
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2007, 20:24:52 »
mevcut sistemimizde cad data kullanmiyoruz. ve herhangi bir egitimimde yok fakat ben buldugum bir datayi import edip elemanlari tanimlayip referansi kurdum. bu programlama sistemini ögrenmek adina eger elinizde egitim notlari varsa verebilirmisiniz. baska bir konudaki metinden yararlanarak yaptim ancak daha genis kapsamli bilgilere ihtiyacim var. örnegin probe un bos hareketlerini nasil tanimlamaliyim ( sadece clearplane lerlemi ) ve iterative referanslama disinda referanslama yapabilirmiyim. yani cad üzerinde tanimladigim noktalari sanal elemanlara cevirerek klasik referanlama yapilabilirmi. move pointler yine cad üzerindemi tanimlaniyor ve nasil. ayrica auto features menüsündeki komutlarla ilgili ( yani hangi komutlarin hangi durumlarda kullanildigiyla ilgili yardimci olursaniz cok sevinirim. Tüm bu konularla ilgili teorik dökümanlara ve destege ihtiyac duymaktayim. Simdiden tesekkür ederim. iyi calismalar herkese.

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 300
  • Teşekkür: 7
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
Ynt: cad datayla program yapmak
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2007, 22:22:59 »
Cad datayla program yapmak icin temel bilgiler Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap icersinde mevcut.

CAD datalar genelde 3D oldugundan 2D resimlerle anlatmasi pek kolay degil maalesef. Ayrica islemin net anlatimi icin bir teknik resim de eklemek icap ediyor.

Cad datayla ölcüm yaparken genellikle Iterative alignment kullanilir , ancak bunun disinda da referans olusturma yöntemleri elbette mevcut.

Mesela normal (CADsiz) ölcümdeki gibi düzlem-dogru-nokta gibi geometrilerden faydalarak da referans olusturulabilir. Bu yöntemde de yine öncelikle CAD eksenlerine göre Makina eksenleri F5 penceresinden düzenlenmelidir.

Ekranin üst bölümünde yer alan ikon grubundan PROGRAM MODE (Proba benzer bir görüntüsü vardir) bastiginizda fare isaretcisi joystick haline gelir. Farenin sol tusunu yüzeylerden birinin üzerine tikladiginizda kirmizi bir ok görünür ki bu aldiginiz noktadir. Düzlem icin bu sekilde 4 nokta aldiktan sonra klavyeden END tusuna bastiginizda DONE görevi görür. Dairelerde ise , daire kenarina bir kere dokundugunuzda sistem otomatik olarak 4 noktayi dagitir , tekrar END tusuna basmalisiniz.

Bu sekilde elemanlari olusturduktan sonra Insert-Align-New ile her zamanki gibi referansi yaptiktan sonra CAD=PART butonuna basmalisiniz.Gelen mesaji da onaylamalisiniz. Burada en önemli nokta , eksen yönlerinin ve orijinin CAD ile ayni olmasidir.

Move/Pointler offline programlamada biraz emek ister. Bunun icin birkac yol var. Birincisi klavyeden CTRL+M tuslarina basarak rastgele bir koordinatin movepoint olarak kaydedilmesini saglarsiniz ve sonra elle bu movepointin koordinatlarini degistirirsiniz.
Digeri , ekranin sag alt kösesinde yer alan XYZ koordinatlarini gösteren hücreye bir kere tiklarsiniz ve gelen pencereye koordinat girerek storemove centigini isaretleyerek movepoint tanimlarsiniz.
Bir digeri , yukarida bahsettigim PROGRAM MODE aktifken farenin sag tusu ile probu ekranda istediginiz bir yere getirip klavyeden CTRL+M tuslarina basarak bu yeri movepoint olarak kaydedersiniz.

Auto Feature özelliklerinin ayrintilari maalesef bu konu icersinde cok yer ve zaman alir.Isi asil zorlastiran kisim ise , su anda ülkemizde 5-6 pc-dmis versiyonunun bulunmasi ve cogunun pencere icerigi ve kullaniminin farkli olmasi.

AutoFeature ile ilgili olarak su anda elimde bir doküman yok , ancak 3,2ye ait dokümanlari yarin foruma ekleyebilirim.

Umarim bir nebze yolunuzu aydinlatabildik..

Iyi calismalar

....
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• ahmet_cevherjant

• Ziyaretçi
Ynt: cad datayla program yapmak
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2007, 00:47:47 »
pc dmis 3.2 kullaniyorum. bu aciklamalarinizda yeterince faydali ve kafamdaki bir cok soru isaretinin silinmesini sagladi cok cok tesekkür ederim. iyi calismalar

cad datali ve datasiz ölcüm programi yapmak Konusuna Ait Benzer Konular

PPS - PPT Görüntüleme programi

Gösterim: 12808 - Yanıt: 0 - Başlatan:BirazFikrimVar
CAD datayla ölcümde görünen koordinatlar tezgahtan hacminden büyük??

Gösterim: 5717 - Yanıt: 5 - Başlatan:safak
iyi bir ölcme opertörü nasil olmalidir.

Gösterim: 188864 - Yanıt: 38 - Başlatan:DEA OLCME
özgül agirlik hesaplama programi

Gösterim: 33359 - Yanıt: 5 - Başlatan:# harek #
Manuel mi?Cad Datali ölcüm mü

Gösterim: 80451 - Yanıt: 3 - Başlatan:bakayoko

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 331
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar