Hangi PC-DMIS ? PRO , CAD ve CAD++ Arasindaki fark
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Hangi PC-DMIS ? PRO , CAD ve CAD++ Arasindaki fark  (Okunma sayısı 5329 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• ahmet_cevherjant

• Ziyaretçi
« : 18 Haziran 2007, 01:04:21 »
öncelikle böyle bir siteyi kuran arkadaslara cok tesekkür ediyorum.
Cad datasiyla ölcüm yapmak ne tür durumlarda bize gereklidir. Yani temel amaci nedir. hangi durumlar söz konusu oldugunda bu yola basvurulur. Birde baska bir sayfada cad datasiyla ölcüm yapmak konusunda bir metin vardi ondan faydalandim fakat biraz daha ayrintili bir dökümana ihtiyacim var eger yardimci olursaniz cok sevinirim. Iyi calismalar diliyorum.

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 300
  • Teşekkür: 7
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
Ynt: cad datayla pc-dmis icinde ölcüm yapmak
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2007, 16:14:21 »
CAD DATA ile calismayla ilgili daha kapsamli notlari yakinda burada gorebileceksiniz.

CAD data ile calismak , en basta program yapma surecini oldukca kisaltiyor. Kontrol edilecek elemanlari elle jogboz yardimiyla ogretmek yerine , cad data uzerinden secerek makinayi yonlendirebilirsiniz.

Ayrica , nominal degerler CAD'den geldigi icin , rapor hazirlarken sadece toleranslari yazmaniz yeterli olacak.

Taramalarda da , ozellikle serbest formlarin nerede hatali olduklarini analizler vasitasiyla gorebileceginiz icin imalatcinizi yonlendirmeniz daha kolay olacak. Cunku , nominal ve gercek degerler ayni anda ekranda olacaktir. Hayalinizde canlandirmaniz gerekmeyecektir.

Diger bir kolayligi da , elinizde CAD data oldugu halde parcanin kendisi mevcut degilken BiLE parca programini yapip ekranda nasil hareket edecegini , carpma olup olmadigini kontrol ederek parca temin edildiginde guvenli ve cabuk calisabilecek bir program da yapabileceksiniz... Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• ahmet_cevherjant

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2007, 02:01:53 »
TESEKKüR EDERIM Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

• cmmer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2007, 17:25:25 »
cad data ile ölcüm yaparken en cok profile taramasi isime yariyor..aldigim vector pointlerin surface profile ölcülendirmesi sayesinde cogu hatalar hemen kendini belli ediyor...bu sayede cok parca kurtardim calistigim is yerinde..ama arkadasimizin da dedigi gibi offline programlar da cok acil islerde gercekten cok fazla ise yariyor..

• ahmetlutfi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2007, 10:38:16 »
Benim kullanimimda CAD DATA nerelerde ise yaradi?

Parca olmadigi sartlarda cad data üzerinden sanal ölcüler alabilir, parca gelmeden cad data üzerinde programlari yazabilirsiniz

Parca ile model arasi kiyaslamalari yapabilirsiniz.

Iteratif referanslama yapabilirsiniz.

Parcaya temas etmeden ölcüleri alabilir, hic bir manuel hataya sebebiyet vermeden ölcüm alabilirsiniz.

Yaptigim denemelerde ölcümde insan / makine orani %0.5 lere kadar cikti. CAD data ile bu hatayi ortadan kaldirabilirsiniz.

Ayrica eger baska departmanlara da yardimci oluyosaniz "Yanlis yeri ölctün" ya da "ölcünün su cikmasi lazim yanlis yere dokundun" suclamalarinida ortadan kaldirabilirsiniz.  Resimlere izin verilmiyor.

• Yönetim
  • Profesyonel
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2007, 12:08:27 »
PC-DMIS programi 3 ayri versiyonda satilmaktadir.

1- PC-DMIS PRO : Temel olcum programidir. Mevcut bir parca icin program yapmayi , bu programi tekrar tekrar calistirmayi saglar. Ancak , elde edilen bilgiler CAD ortamina aktarilamazlar. Ayrica , parcaya ait CAD data mevcut olsa dahi , CAD destekli olcume musaade etmez.

2- PC-DMIS CAD : PC-DMIS PRO ile ayni isleri yapmakla beraber , parcaya ait CAD data var ise , data ile kiyaslama imkani vardir. Tarama yetenegi olmamakla beraber , olculmus elemanlari (NOKTA,DAIRE ,VS) CAD formatina cevirme imkani vardir.

3-PC-DMIS CAD++ : PC-DMIS PRO VE PC-DMIS CAD'in yeteneklerine ek olarak , cizgisel , dairesel, kontur, yuzey, UV,serbest form tarama yeteneklerine sahiptir. Bu taramalar , CAD datasi olmadan yapildiginda REVERSE ENGINEERING (Tersine Muhendislik) destegi verir ; CAD datasi mevcut bir parcada tarama yapildiginda da , imal edilen parcanin hangi bolgede CAD'e ait nominal degerlerden saptigi gorulebilmektedir. Gerek CAD ile , gerekse CAD'siz yapilan taramalar,olcumler neticesinde elde edilen veriler , IGES , DWG,DXF,VDA,XYZ formatlarinda CAD programlarina aktarilabilmektedir. Bunun disindaki formatlar icin (UG,CATIA,PRO-E gibi) lisans alinmasi gerekmektedir. Delik , nokta , dogru gibi elemanlari tesbit ederek CAD ortamina aktarmaniz icin , bu elemanlari taramaniz gerekmemekte, olcmeniz ve EXPORT komutunu kullanmaniz yetmektedir.

Bunlarin disinda , NC cihazlar uzerinde de (parca NC Tezgahta uretildikten sonra Olcme Merkezine gelmeden uretim tezgahinda olcmek uzere) kullanilan PC-DMIS NC ; Optik Olcum ekipmanlari ile kullanabilmek icin PC-DMIS VISION modelleri de mevcuttur.

Lisanslar
- ONLINE: Olcme cihaziyla haberlesecek sekilde (Cihaz kapali iken pc-dmis calismaz)
- OFFLINE: Olcme cihaziyla haberlesmeksizin calisacak (Olcum cihazi kapali da olsa veya Ev/Ofis bilgisayarinizda pc-dmis programini kullanabilmeyi saglar)
- OPERATOR: YAPILMIS Programlari calistirabilen ancak programda hicbir veriyi degistiremeyen kullanici lisansi seklinde sunulabilir.

...
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• DEA OLCME

• Ziyaretçi
OFFLINE PROGRAM YAPMA
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2007, 00:04:58 »
Tezgahi hic acmadan baska bir pc de elimde olan fikstur datasi ve uzerunde panel datasina gore ofline olcum programi yapabilirmiyim bu programi hangi tezgahlara gore yapabilirim program sirasinda bana tezgah cesidi hakkinda bilgi veriyormu ayrica ornegin pc dmiste yaptigim bu programi baska programlara cevirebiliyormi bana yardimda bulunurmusunuz cevaplarinizi bekliyorum

• Yönetim
  • Profesyonel
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
Ynt: OFFLINE PROGRAM YAPMA
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2007, 00:20:50 »
Oncelikle sunu belirteyim , PC-DMIS ile offline veya online olarak urettiginiz her programi (prg uzantilidir) , PC-DMIS kullanan her cihazda calistirabilirsiniz.

PC-DMIS programi kullanilmayan cihazlar icin ise , karsi cihaz uyumlu ise olcum programinizi DMIS formatina cevirerek kullanma imkaniniz var. (FILE-EXPORT-DMIS)

PC-DMIS'in 2 cesit OFFLINE lisansi mevcut ; birincisi , cihaz calisir halde ve bir program calisirken ikinci bir program actiginizda (ya da open/new satirinda OFFLINE'i secerek) offline calisabilirsiniz. Bu lisansta cihaz kapali ise , PC-DMIS programi da calismayacaktir.
Ikinci tur lisans ise , tamamen OFFLINE'dir. Kullanmakta oldugunuz PORTLOCKu PC-DMIS yuklu herhangi bir bilgisayarda calistirabilirsiniz. OFFLINE olarak programlarinizi yapip ekranda nasil hareket edecegini gorebilirsiniz.

Eger sahip oldugunuz bir PORTLOCK var ve sadece makina acikken ONLINE / OFFLINE calismaya musait ise , bu portlock icin de OFFLINE lisansi satin alabilirsiniz. Dilerseniz sadece offline kullanmak uzere de bir portlock satin alabilirsiniz.

OFFLINE calisirken Makina tipi de sizin icin onemli ise , Insert-Hardware-Machine komutu ile makina tipi secip CAD datanizi bu makina uzerine oturtarak calismayi takip edebilirsiniz.

Pc-dmis 3.0864 Cad++

• murat-hayeslemmerz

• Ziyaretçi
dea olmadan pc-dmis programi kurulup program yazilabilirmi?
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2007, 04:49:26 »
bir pc ye dea cihazi baglantisi olmadan pc-dmis programi kurulup kullanilabilinirmi? yani cad data ile program yazabilme yada tersine muhendislik icin kullanma sansimiz olabilirmi?

• Yönetim
  • Profesyonel
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
Ynt: OFFLINE PROGRAM YAPMA
« Yanıtla #9 : 31 Ağustos 2007, 00:00:16 »
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Adresinde ve yukarida belirtildigi gibi , OFFLINE lisansa sahipseniz bagimsiz bir pc/notebook ile CAD datasindan faydalanarak program yapabilirsiniz.

Kullanilacak bilgisayarin Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde belirtilen ozellikleri karsilamasi gereklidir.

....
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• murat-hayeslemmerz

• Ziyaretçi
direct cad ?
« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2007, 03:17:52 »
file/direct cad menusunun alt menuleri ne ise yariyor aciklayabilirmisiniz
    Aslinda benim sorum su catia5 programinda hazirlanmis bir data var ve ben bunu import edemiyorum programin formatini  degistirmek mi gerekli yoksa baska birseymi gerekiyor.

aciklarsaniz sevinirim tesekkurler..

BILGI PAYLASTIKCA COGALIR, BECERI PRATIKLE GELISIR... Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlere izin verilmiyor.

• Uno34

• Ziyaretçi
Ynt: direct cad ?
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2007, 09:52:39 »
Direkt catia,ug gibi programlarda olusturulan datalari igs'e cevirmeden kullanmayi sagliyor. Bunun icin HM'e extra ödeme yapmak gerekiyor diye biliyorum.

• murat-hayeslemmerz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 21 Eylül 2007, 10:20:31 »
BEN DIRECT CAD  demistim ama direct catia ile ayni anlamami geliyor bilemiyorum ama cozemedim olayi? cunku benim kullandigim versiyonda bu menunun alt menuleri aktif?

« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2007, 10:38:22 »
Arkadaslar lütfen imza kisminiza yada görünen ad kismina veya sizin belirlediginiz bir kisma kulladiginiz isletim sistemini ve pcdmis yaziliminin versiyonunu belirten , ve her mesajinizda gözüke bilen bir sekilde ayar yaparsaniz.Sorulariniza daha hizli cevaplar alabilirsiniz.Bu tüm üyelerin dogru bir analiz yapmasina olanakta saglar.

Tesekkürler.

Sizin CAD ile ilgili sikintiniz CAD formatinin desteklenip desteklenmedigi hususudur.Ama versiyonunuz belirgin degil , nasil yanit bulacaksiniz.Catia destegi benim bildigim V 4,0 sonrasi basladi , en iyisi elinizdeki datayi bir kati modelleme programi ile formatini degistirmek.Unigraphics , Catia vb. gibi programlarla .Dosya formati step yada igs. yaparsaniz problem kalmaz.
Windows 2000 Professional
PC-DMIS 2001 for Windows Version : 3.2061 Release

• murat-hayeslemmerz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 21 Eylül 2007, 18:55:42 »
ok! anliyorum ama direct cad  asil amaci nedir? anladigim kadariyla var olan bir catia dosyasini import etmeye gerek kalmadan direct olarakmi acmaya yariyor?

Hangi PC-DMIS ? PRO , CAD ve CAD++ Arasindaki fark Konusuna Ait Benzer Konular

Hangi sektorde PC-DMIS var?

Gösterim: 147769 - Yanıt: 12 - Başlatan:BirazFikrimVar
Hangi PC-DMIS versiyonunu kullaniyorsunuz?

Gösterim: 247946 - Yanıt: 9 - Başlatan:Alpha
Arkadaslar hangi illerde bu isi yapiyorsunuz?

Gösterim: 33698 - Yanıt: 50 - Başlatan:mustafaclk
hangi takimi tutuyorsunuz..

Gösterim: 182988 - Yanıt: 14 - Başlatan:# harek #
Hangi PC-DMIS versiyonunu kullaniyorsunuz.? 2023 Anketi

Gösterim: 20501 - Yanıt: 0 - Başlatan:# harek #

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 326
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar