Metrodaki Kemanci (Bana gelen bir E-posta paylasmak istedim)
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Metrodaki Kemanci (Bana gelen bir E-posta paylasmak istedim)  (Okunma sayısı 3556 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• kirimlikurt

• Ziyaretçi

Metrodaki kemanci...

Soguk bir Ocak sabahi, bir adam Washington DC'de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca alti Bach eseri calar. Bu süre icinde, cogu ise yetisme telasindaki yaklasik bin kisi kemancinin önünden gecip, gider.

Kemanci calmaya basladiktan ancak üc dakika kadar sonra, ilk kez orta yasli bir adam kemanciyi fark edip, yavaslar ve birkac saniye sonra da gitmek zorunda oldugu yere yetismek üzere yine hizla yoluna devam eder..

Kemanci ilk bir dolar bahsisini bundan bir dakika kadar sonra alir. Bir kadin yürümesine ara vermeksizin parayi kemancinin önüne koydugu kaba atarak, hizla gecer, gider.

Birkac dakika sonra, bir baska adam duraklayip, egilerek dinlemeye baslar ancak saatine göz attiginda ise gec kalmamak icin acele ettigini belirten ifadelerle hizla yoluna devam eder.

En fazla dikkatle duran ise üc yaslarinda bir oglan cocugu olur. Annesinin cekistirmelerine ragmen, cocuk ön ünde durur ve dikkatle kemanciya bakar. En sonunda annesi daha hizli, cekistirerek cocugu yürümeye zorlar. Oglan arkasina dönüp dönüp kemanciya bakarak, caresizce annesinin pesinden gider. Buna benzer sekilde birkac cocuk daha olur ve hepsi de anne, babalari tarafindan yürümeye devam icin zorlanarak, uzaklastirilirlar.

Caldigi 45 dakika boyunca kemancinin önünde sadece 6 kisi, cok kisa bir süre durur. 20 kisi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemanci caldigi süre icinde 32 dolar toplar. Calmayi bitirdiginde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durdugunu fark etmez, alkislamaz.

Hic kimse onun dünyanin en iyi kemancisi Joshua Bell oldugunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlik kemanla, yazilmis en karmasik eserleri caldigini anlamaz. Oysa Joshua Bell'in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston'da verdigi konser biletleri ortalama 100 dolara satilmisti...

Bu gercek bir hikayedir ve Joshua Bell'in öylesine bir kilikla metroda keman cal masi, Washington Post gazetesi tarafindan algilama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapilan bir sosyal deney geregi kurgulanmistir. Sorgulanan seyler; siradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelligi algilayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif aliyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yetenegi taniyabiliyor muyuz? Idi...

Bu deneyden cikarilacak kissadan hisse ise, dünyanin en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müzigi calarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamiz dahi yoksa, baska neleri kaciriyoruz acaba?

Joshua Bell metroda keman calarken . 

Ynt: Metrodaki Kemanci (Bana gelen bir E-posta paylasmak istedim)
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2009, 18:54:46 »
evet kimbilir bu is yogunlugunda, Rabbim kimbilir ne güzellikler gelip geciriyor gözümüzün önünden.
her bakan göremiyor demek ki...
Kişisel iletilere kapalıdır. Lütfen Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap konu açarak sorunuz.

Tibet atasözü
“Uzun yaşamak için; Yarısını yiyin, iki kat yürüyün, üç kat gülün, sınırsız sevin.!!”

• akifla

• Ziyaretçi
Ynt: Metrodaki Kemanci (Bana gelen bir E-posta paylasmak istedim)
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2009, 16:32:48 »
Makalenin orjinalini okumak isteyenler icin ;
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Niye bizim gazetecilerimiz böyle calismalar yapmak yerine birbirlerine laf yetistirmeye calisirlar ?

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 335
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar
1,338 İleti
# harek # # harek #
1,093 İleti
〽️🌱🌴 〽️🌱🌴
998 İleti
τǺN€®™ τǺN€®™
655 İleti
metroloji16 metroloji16
229 İleti
rebelwhiteâ©
220 İleti
adofm_AK
213 İleti
bakayoko
185 İleti
tarik
171 İleti
3_D
158 İleti

Takvim Aksiyonları

Mart 2024
Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 [29] 30
31

Bugün için herhangi bir etkinlik bulunmuyor.

Popüler Kategeriler

'html_below' adlı tema yüklenemiyor.