Diklik olcme mantigi
  • Anasayfa
  • Ara
    •  
  • Geriş
    • Kullanıcı Adı: Şifre:
      Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Diklik olcme mantigi  (Okunma sayısı 8931 defa)

plus minus reset

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• tarik

• Ziyaretçi
Diklik olcme mantigi
« : 03 Kasım 2010, 10:21:05 »
Arkadaslar Merhaba
Egitim notlarina goz attigimda diklik olcumu icin " distance mesafesine aksi belirtilmedikce 100 mm girilir" ibaresi gordum.Bunu aciklayabilirmisiniz?Bugune kadar yaptigim diklik olcumlerinde hic boyle bi deger girmedim.Ayrica referans yani datum dogru haricindeki dogru sorgulamalarinda diyelimki once dogru7 ile sonra dogru8 sorgulamasi farkli  once dogru8 ile sonra dogru7 sorgulamasi farkli cikiyor.Bunun sebebi nedir.Dogrusu ne olmalidir.Yardimci olabilirmisiniz.

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 300
  • Teşekkür: 7
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
Ynt: Diklik olcme mantigi
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2010, 11:44:10 »
KOntrol edilen elemanda Formda bozukluk varsa , parcanin boyu uzadikca hata daha da büyür. Kontrol edilen elemanin fonksiyonel boyu veya resimde belirtilmediyse 100 yazilir...
Pc-dmis 3.0864 Cad++

« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2015, 18:19:58 »
merhaba arkadaşlar benden kontrol elemanı düzlem referans elemanı silindir olarak sorgulamam isteniyor.Sorgulama yaptığımda değer 0,2 olarak veriyor.Tam tersini sorguladığımda 0,016 olarak veriyor acaba hangisini doğru yapıyoruz tam olarak anlamış değilim mantığını 

yardımlarınızı bekliyorum 
teşekkürler

• Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 213
  • Teşekkür: 48
  • No antivirüs
    • Pc-Dmis 2020
    • R2
    • Profili Görüntüle
    • Test sayfası
  • Uzmanlık Alanı:
  • PC-DMIS
  • Forum işleri
« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2015, 07:59:57 »
Sorgulamada iki yöntem var arkadaşlar. Menüden Insert/Dimension/Use legacy Dimensions seçildiyse eski sistem ile sorgulama yapılıyor. Burada önemli olan önce kontrol edilecek olan eleman seçilir sonra referans eleman seçilir. Bu seçenek seçili değilse Yeni Geometrik tolerans penceresi kullanılarak sorgulamalar yapılır. Burada da varsa referans elemanlarınızı oluşturmuş olmanız gerekiyor. Eğitim notların da daha detaylı bilgi bulunuyor.
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pc-DMIS CAD++ 2018 R2 sp2 / DEA Alpha Status

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap alanından Profilinizi Sosyal Medya hesaplarınız ile kolayca ilişkilendirebilirsiniz.

• Taner
  • Yönetim
  • Profesyonel
  • Toplam beğeni: 194
  • Teşekkür: 48
    • Pc-Dmis 2013
    • Profili Görüntüle
  • Uzmanlık Alanı:
  • Kontrol Fikstürü
  • Savunma ve Havacılık
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2015, 09:34:10 »
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
merhaba arkadaşlar benden kontrol elemanı düzlem referans elemanı silindir olarak sorgulamam isteniyor.Sorgulama yaptığımda değer 0,2 olarak veriyor.Tam tersini sorguladığımda 0,016 olarak veriyor acaba hangisini doğru yapıyoruz tam olarak anlamış değilim mantığını

yardımlarınızı bekliyorum
teşekkürler
önemli olan senden istenen referans ne  eğer resim yada kişi tarafından referans silindir olması isteniyorsa sen önce kontrol edeceğin elemanı yani düzlemi seçip sonra referansını yani silindiri seçip sorgulaman gerekiyor...
Bir Teşekkür Yeter...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PC-DMIS 2013MR1    ---    PC-DMIS 2011 PORTABLE  ---  PC-DMIS 3.7Mr3   /  LEICA LAZER TRACKER   ---   DEA ALPHA   ---   DEA  PIONNER                                                                                                                                                                                                        
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2015, 16:26:30 »
Peki neden önce silindir düzlem seçtiğimizde ölçüyü neden daha düşük olarak veriyor bize.

• Amatör
  • Toplam beğeni: 82
  • Teşekkür: 18
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2015, 18:05:07 »
Peki neden önce silindir düzlem seçtiğimizde ölçüyü neden daha düşük olarak veriyor bize.
Merhaba 

Sordugun soruyu mantıkla ilişkilendirerek cevaplamaya çalışalım örnegin T.resimde istenen referans sistemi bellidir Bu bir kuraldır x y z yani biz ölçümcülerin dedigi gibi 3 2 1 kuralı düzlem dogru nokta plane lıne origin senin önüne bir parça geldiginde T.resme göre referans yaparak ölçümü sorgularsan istedigin sonucu alırsın peki referansın dışında bir sorgulama yaparsan farklı ölçümler çıkar sorgulamada boyledir ..

« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2015, 18:21:17 »
anladım yardımların için teşekkür ederim

• Yönetim
  • Profesyonel
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2015, 20:52:56 »
Merhaba,
Diklik sorgulamasında elemanın diğer elemana göre form hatası araştırılıyor .
Elemanların sırası değişince kontrol ettiğiniz eleman değişiyor.
Adı diklik olduğu için sıra değişince aralarındaki açı değişmediği düşünülüp aynı sonuç geleceği, hatta diklik yerine 90 dereceyi kontrol etmenin yeterli olacağı düşünülüyor. Açıyı 90 derece görseniz bile diklik kötü çıkabilir.
Selamlar, kolay gelsin.
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• abrıskil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 17 Aralık 2015, 18:24:21 »
Selam,
Silindire göre aldığın sonuç düzleme göre aldığından kötüyse,
düzlemin boyu silindirden büyüktür demek oluyor.
Yani kıyasla daha küçük elemana göre daha büyük elemanı sorgularsan böyle sonuç alırsın ve tabi öyle isteniyorsa da öyle yapmalısınız😊.

• Yönetim
  • Profesyonel
    • Profili Görüntüle
    • www.pcdmisforum.org
  • Uzmanlık Alanı:
  • Hava Durumu
  • Yol Durumu
  • Liglerdeki Son Durum
  • Biraz Pc-dmis
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2015, 01:52:21 »
Selam, Silindire göre aldığın sonuç düzleme göre aldığından kötüyse, düzlemin boyu silindirden büyüktür demek oluyor. Yani kıyasla daha küçük elemana göre daha büyük elemanı sorgularsan böyle sonuç alırsın ve tabi öyle isteniyorsa da öyle yapmalısınız😊.

üzgünüm ama Diklik/paralellik/açısallık/salgı/yalpa ölçüleri eleman boylarıyla değil,  eleman formlarıyla ilgili bir durumdur.

Yukarıdaki şekilde olduğu gibi, düzlemi mukemmel formda kabul edip silindirde maksimum ve minimum noktalardan duzleme dik iki duzlem yada dogru düşünün,  bu ikisinin arasindaki mesafe sizin olctugunuz elemandaki dikliktir.
Ters sırayla secim yaptiginizda silindiri mükemmel kabul ediyorsunuz ve duzlemin silimdir eksenine dik olarak bulunan maksimum noktasiyla minimum noktasi arasindaki mesafeyi sorguluyorsunuz.
Elemanlarin boylari olcude açısal sapma varsa etkendir ; sorgulama boyuna 50 dediginizde bir deger, 150 dediginizde baska bir deger veriyorsa, acisal fark da vardir ; 90° o kadar da 90° degil demek...diyebiliriz..

Selamlar, kolay gelsin. ..
Pc-dmis 3.0864 Cad++

• abrıskil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2015, 10:49:21 »
Hocam,üzgünüm ama diklik/paralellik/salgı vs ölçümlerinin hem elemanın boyutları hem de formlarıyla ilgisi var.
Zorlama bir açıklama olmuş,etkilenmedim.Zaten siz de cümlelerinizin arasında boyutun önemini farkında olmadan itiraf etmişsiniz(elemanın maks/min noktalarının diğer elemana iz düşümünüm arasındaki mesafe şeklinde).
2000 mm boyundaki bir plakanın üstündeki 20 mm yüksekliğindeki bir burcun dikliğini sorgulamakla tersini yapmak farklı şeyler,o ara mesafeler boydan dolayı çok değişiyor.
Selamlar.

• Amatör
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2015, 13:52:18 »
Hocam,üzgünüm ama diklik/paralellik/salgı vs ölçümlerinin hem elemanın boyutları hem de formlarıyla ilgisi var.
Zorlama bir açıklama olmuş,etkilenmedim.Zaten siz de cümlelerinizin arasında boyutun önemini farkında olmadan itiraf etmişsiniz(elemanın maks/min noktalarının diğer elemana iz düşümünüm arasındaki mesafe şeklinde).
2000 mm boyundaki bir plakanın üstündeki 20 mm yüksekliğindeki bir burcun dikliğini sorgulamakla tersini yapmak farklı şeyler,o ara mesafeler boydan dolayı çok değişiyor.
Selamlar.

Soyle bir mantık yurutelim sallıyorum aynı yuzeyde 200 mm salgı sorgulayalım ve 20 mm alanda salgı sorgulayalım ikisininde yuzey hatasız olsun 200 mm 20 mm arasında fark cıkarmı ? sorgulaması aynımı çıkar .

• abrıskil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2015, 17:29:34 »
Selam,
Cnc tezgahta delik delinecek yüzey önceden traşlanıp düzlemsellik hatası minimize edilir değil mi?
Yani mükemmele yakın formda bir düzleme delik delmek üzeresin,kullandığın takımda da (misal matkap) mükemmel bi form var silindiriklik değeri bindelikli.
şimdi yürüt o mantığı;matkabın boyunun 100 mm olması ile 300 mm olması farkeder mi etmez mi?
Elde ettiğin çap birinde 10.0 iken (misal),diğerinde salgıdan dolayı çap 10.1/10.2 çıkar mı çıkmaz mı?

• Amatör
  • Pc-Dmis 2013 MR1
    • Pc-Dmis 2013
    • R1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2015, 20:16:20 »
Selam,
Cnc tezgahta delik delinecek yüzey önceden traşlanıp düzlemsellik hatası minimize edilir değil mi?
Yani mükemmele yakın formda bir düzleme delik delmek üzeresin,kullandığın takımda da (misal matkap) mükemmel bi form var silindiriklik değeri bindelikli.
şimdi yürüt o mantığı;matkabın boyunun 100 mm olması ile 300 mm olması farkeder mi etmez mi?
Elde ettiğin çap birinde 10.0 iken (misal),diğerinde salgıdan dolayı çap 10.1/10.2 çıkar mı çıkmaz mı?
çıkabilir üretim esnasında parça kalınlıgı boyu bu tarz sıkıntılara neden olur ama konumuz bu degil parça sorgulama ben sana diyorumki 100 mm 300 mm matkabın deldigi deligin formunda yüzeyinde bozukluk olmasın mukemmel bir şekilde kusursuz olsun sorgulama iki çaptada nasıl çıkar. yüzey için mil için vb. sorgulanan alanları yüzeyleri kusursuz kabul edelim sorgulanacak alan uzaması kısalması ölçümü etkilermi benim sorum bu

Sosyal ağınızla giriş yapın

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
  • Nokta Ziyaretçi: 337
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.
  • stats Toplam Üye: 508
  • stats Toplam İleti: 8,715
  • stats Toplam Konu: 1,549
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 38
  • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar