• Anasayfa
 • Ara
  •  
 • Geriş
  • Kullanıcı Adı: Şifre:
   Aktivasyon epostanız mı yok?

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - # harek #

Sayfa: [1] 2 3 ... 13
1
Güncel Haberler / İzmir depremi başsağlığı
« : 31 Ekim 2020, 20:03:05 »
İzmir'de gerçekleşen 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet,
yaralı olanlara acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere de sabırlar dilerim.

Geçmiş olsun Türkiye.

PcdmisForum Türkiye Ekibi

2
Teknik Resim & GDT / ASME-Y14.5M-2009 Font
« : 31 Ekim 2020, 19:48:35 »
ASME-Y14.5M-2009 Geometric Dimensioning and Tolerancing Font

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Font, Y14.5M yazı tipinin yeni ASME Y14.5-2009 sürümüdür. Yüzey kalitesi, kaynak ve metroloji ile ilgili diğer bazı sembollerin yanı sıra kompozit özellik kontrol çerçevelerinin eklenmesiyle birlikte büyük / küçük harf içerir.

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

zip içerisindeki;
Y15 5M-2009FontInfo-ba27.pdf dosyasında font'la ilgili açıklama vardır.
FontTable-88ce.pdf dosyasında karakterleri görebilirsiniz.

Selamlar

3
Web Semineri: Geometrik Ölçülendirme ve Toleranslar

19 Haz 2020 Cuma / 15:00 - 16:00 arası

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

4
Bilgisayar ve Donanım / Win10 kullanım
« : 13 Mart 2020, 07:01:03 »
Merhaba Forum sakinleri

Windows 10 kullanıp sıkıntı yaşayanlar varmıdır. Sadece işletim sistemi için soruyorum ama PCDMIS üzerindeki etkileride olabilir.

Mesela dosya yöneticisi arama yapmıyor. İnternette aratınca bununla ilgili çok fazla konu var. Cortana'ya çıkıyor her yol.

Başka tecrübe eden varmıdır.?

5
Bizbize... / Volume Graphics
« : 22 Şubat 2020, 06:15:24 »
Hexagon, bünyesine aldığı Volume Graphics ile Akıllı Fabrika Çözümleri portföyünü genişletiyor.

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sensör, yazılım ve otonom çözümlerinin küresel lideri Hexagon AB bugün, endüstriyel bilgisayarlı tomografi (CT) yazılımında piyasa öncüsü olan Volume Graphics'i satın aldığını duyurdu.

Volume Graphics, tahribatsız muayene ve test yazılımı geliştirme konusunda 20 yılı aşkın deneyime sahip. Şirketin ileri teknoloji görüntüleme ve analiz (CT) yazılımı, imalatçılara taranan parçaların iç ve dış yapılarının üç boyutlu görüntüsünü elde etme olanağı sunuyor. İmalatçılar CT kullanarak, klasik denetim yöntemleri ile ulaşılamayan komplike bileşen yapılarının içini görebiliyorlar. Böylece, gizli veya erişilmesi zor iç yapıların ölçümü, boyutsal sapmaların ve işçilik hatalarının denetimi, parçaları tahrip etmeden ve proses verisinin bütünlüğünden ödün vermeden mümkün hale geliyor.

"Volume Graphics, CT verisinin, kusurların saptanması ve hata analizinden tersine mühendislik uygulamalarına kadar çok geniş bir kapsamda kullanılmasını sağlayan paha biçilmez bir araç seti sunuyor. Ürün geliştirme ve üretim süreçleri boyunca müşterilerimizin en yüksek ürün kalitesini garantilemeleri adına yeteneklerimizi birleştirmek için sabırsızlanıyoruz” diyor Hexagon Başkanı ve CEO'su Ola Rollén. "Ayrıca, gitgide artan sayıda endüstrinin katmanlı imalatı benimsemesiyle birlikte endüstriyel CT tarama, imalatçılar için hızla kritik öneme sahip bir varlık haline gelmekte. CT yazılım yeteneklerinin ürün yelpazemize katılması, kendimizi geliştirdiğimiz bu alanda portföyümüzü güçlendiriyor."

Bugün, dünyanın her yerindeki otomotiv, uzay-havacılık ve elektronik endüstrilerinden geniş bir müşteri ağı, kalite güvence süreçleri için Volume Graphics yazılımını kullanmaktadır. 1997 yılında kurulan, Heidelberg Almanya merkezli Volume Graphics, dünya çapında yaklaşık 160 çalışana sahip. Şirket; Japonya, Singapur, Çin ve ABD'deki ortaklıkları ve geniş bir satıcı ağı vasıtasıyla 50'den fazla ülkedeki müşterilerine yazılım sunmaktadır.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

6
Bizbize... / BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarı
« : 05 Kasım 2019, 09:33:38 »
BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarı

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bursa Metal İşleme Teknolojileri,  Bursa Saç İşleme Teknolojileri  ve Otomasyon fuarlarını tek çatı altında toplayan BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 28 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek fuarlar, 300'den fazla firma ve firma temsilciliğinin katılımda, 7 salonda 40 bin m2 kapalı alanda 40 binden fazla ziyaretçi ağırlamaya hazırlanıyor.

Yer :TÜYAP BURSA FUARCILIK A.Ş Osmangazi/Bursa
Tarih :28 KASIM - 1 ARALIK 2019

Bilgi İçin
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Online Davetiye
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

7
Bizbize... / Kalite -2019 Fuarı
« : 21 Ekim 2019, 07:25:18 »
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kalite -2019
Kalite, Kontrol, Metroloji, Test Ekipmanları ve Endüstriyel Yazılım Fuarı

23.10.2019 - 26.10.2019 tarihleri arasında Türkiye, İstanbul, İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Kalite İstanbul - Kalite, Kontrol, Metroloji, Test Ekipmanları ve Endüstriyel Yazılım Fuarı, bir b2b iş etkinliğidir. Kalite Fuarcılık Ltd.Şti. tarafından organize edilen Kalite Fuarı Fabrika Otomasyonu ve Kalite Kontrol ve Test Enstrumanları sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Fuar Alanı   : İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy
Tarih          : 23 - 26 Ekim 2019
Ürünler      : Koordinat Ölçme Makinaları, Kalite Kontrol Ekipmanları, Kalibrasyon Ekipmanları, Laboratuar Aletleri, Ndt
                  Ekipmanları, Cad/ Cam/ Cae/ Pdm/ Plm Yazılımları

Bilgi için : Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

8
Bizbize... / HxGN LOCAL PC-DMIS Semineri
« : 30 Eylül 2019, 10:23:45 »
Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İçerik

HxGN Local – Dünya lideri ölçüm yazılımı PC-DMIS 2019 - R2’nin iş akışlarınızı hızlandıran özelliklerini sunmak üzere ücretsiz etkinliğimize bekliyoruz.

Etkinlik Tarihi : 04 Ekim 2019
Lokasyon       : Bursa

Etkinlik Programı:

09:30 Kayıt / Cay-Kahve Ikramı
10:30 Hexagon Genel Tanıtım
10:45 Hexagon Yazılım Cozumleri PC-DMIS & Q-DAS
13:00 Ogle Yemegi
14:00 Uygulamalar ve Soru Cevap Oturumu
17:00 Kapanış ve Temenniler

Lutfen kayıt yaptırınız.
Etkinligimiz ucretsizdir.

Gorusmek uzere..!

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

9
Bizbize... / Maktek İzmir 2019
« : 03 Eylül 2019, 16:25:46 »
Makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgahlarının Ege bölgesindeki önemli üreticileri, 9 – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında Fuarizmir Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek, MAKTEK İzmir 2019 Fuarı’nda bir araya gelecek.

4 – 7 Ekim 2017 tarihleri arasında Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği ( TİAD), Makine İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde; Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı,KOSGEB, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ), İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası ve KOSGEB’in değerli destekleri ile gerçekleşen MAKTEK İzmir 2017 Fuarı’nı 13 ülkeden 32.173 kişi ziyaret etti. 

MAKTEK İzmir 2017  Takım tezgahları, metal - sac işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol – ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcıların yer aldığı fuar, 250 Milyon Dolar’lık iş hacmi yarattı. düzenlenendi. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İtalya, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, Japonya, Kanada, Kore, Lihtenştayn, Malta, Portekiz, Tayvan ve U.S.A. olmak üzere 418 Marka, 390 firma ve firma temsilciğinin yer aldığı Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından gelen 32.173  sektör profesyonelinin ziyaret ettiği fuarda teknolojik ürünleri inceleme ve iş anlaşması yapma fırsatı buldu.

Fuarda, takım tezgahları, metal - sac işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol – ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar yer aldı.

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

10
PC-DMIS 2019 R1 Release

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İndirme linki ve sistem gereksinimleri aşağıdadır.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

PC-DMIS 2019 R1 Recommended System Requirements

Operating System 
PC-DMIS 2019 R1 operates under 64-bit Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, and Windows Vista. No other operating systems are supported. 

When you use third-party drivers, you should contact your local Hexagon Manufacturing Intelligence representative to ensure operating system compatibility. 
Running PC-DMIS inside a Virtual Machine (VM) is supported only if the VM supports OpenGL 3 or higher. 
PC-DMIS Vision machines do not support 64-bit Windows 8. The Matrox Framegrabber PC-DMIS Vision hardware component does not support a 64-bit operating system. 

Microsoft .NET Framework 
 If you do not have Microsoft .NET Framework 4.6.1 for Windows, the PC-DMIS installer will install it for you. 
 
RAM 
4 GB of RAM or higher 

The size of the CAD data file and the tessellation multiplier value used affect the amount of memory needed. These both affect the number of tessellated facets needed to display the model. The smaller the tessellation multiplier value used, the more memory needed for the facets. For large CAD models, this could cause an "Out Of Memory" error. If this occurs, the current PC-DMIS session will be left in an unstable state and should be terminated. 
The default tessellation multiplier value is 1.0. Setting a tessellation multiplier of 0.1 will result in a 10 to 20 percent increase in the memory required over the default value of 1.0. Decreasing the tessellation multiplier further to 0.01 will result in an additional 50 to 65 percent increase of memory required. 
1 GB of video RAM 
 
CPU 
2 GHz or higher quad core processor 
 
Graphics 

For desktops: NVIDIA Quadro K620 graphics card 
For laptops: NVIDIA Quadro K1100M graphics card 
For laptops running PC-DMIS with an RS4 laser sensor: NVIDIA Quadro M3000M graphics card with 4 GB of memory 
The graphics driver must support OpenGL 3.0 or higher. A warning message appears on PC-DMIS startup if the driver does not support OpenGL 3.0 or if your graphics driver is more than three years old. 

 
Hard Drive
2 GB of free hard drive space plus allocated virtual memory of eight times the largest CAD file used 
SSD drive, HDD 10K, or two disks in RAID 0 mode (high-performance hard disk drive) 

Display 
Screen resolution of 1280 x 1024 or higher 

Connectivity 

Two Ethernet ports. This may be required for specific installations in consideration of local needs, including but not limited to CMM systems where one port is required for controller communications and another for intranet/Internet communications. 
Two USB ports 
DVD drive 
A properly-configured LMS license or a HASP key (a physical USB portlock) 
Note: A HASP key does not act as general-purpose data storage; therefore, you cannot use a HASP key to store (download) arbitrary data from a computer. Similarly, you cannot use a HASP key to put (upload) arbitrary data on a computer. Also, only Hexagon Manufacturing Intelligence applications can read or write to a HASP key; other applications do not have this capability. As a result, you cannot use a HASP key to load and unload data to and from a computer.   

Browser 
Internet Explorer 10 or later 

 
Anti-Virus Software
Hexagon Manufacturing Intelligence used the Sophos anti-virus tool to test PC-DMIS 2019 R1. The user will need to confirm the performance of any other anti-virus tool. 
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   

Solutions for CMMs Using RS-232 Communications 
If you are installing PC-DMIS 2019 R1 on a new or existing computer, but you have an older CMM model that uses RS-232 communications, then you will need to install one of these solutions on your computer: 

An external RS-232 serial-to-USB adapter cable plus the serial-to-USB adapter cable driver 
An internal serial adapter card with serial ports 

11
Pc-Dmis ve CiHAZ Gereksinimleri / PC-DMIS 2019 yenilikleri
« : 16 Ocak 2019, 13:50:48 »
PCDMIS 2019 test yayınında. Birçok şık yenilikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Aşağıda incelemeniz için bazı faydalı linkler vardır.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hele o 3DPDF çevirici varya Resimlere izin verilmiyor.
 Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ya da Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

12
Dosya Paylaşım / Pc-Dmis Linkleri
« : 16 Ocak 2019, 12:20:39 »
PC-DMIS setup ve dökümanlara ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.


PCDMIS sürümlerini indirmek için

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

yada

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


DOCS klasörü, Manueller

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapSelamlar

13
Haberler / Endüstri 4.0 ile Geleceğe Bakış ve Beklentiler
« : 28 Aralık 2018, 13:22:04 »
Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 ile birlikte ulaşılacak yeni seviyede, insanların, nesnelerin ve sistemlerin birbirleri ile bağlantısı yaygın ve etkin bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Ulaşılacak bu yeni seviyenin büyüme, istihdam, yatırımlar, iş dünyası, akademi dünyası ve devletler için getireceği fırsatlar ve sorumluluklar neler olacaktır ? Bu çevrelerin, Endüstri 4.0'dan beklentileri neler olmalıdır?

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bugün için Endüstri 4.0 kavramı genellikle üretimde verimliliğin yükseltilmesine yönelik hedef ve beklentiler ile ilişkilendirilmiş olsa da, Endüstri 4.0'ın teknoloji dünyasına ve sosyal hayata getireceği yenilikler bunlarla sınırlı kalmayacak. Zira, gerek duyulan yasal ve hukuksal düzenlemeler ile birlikte yeni ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik yeni fırsatlar gündeme gelecek. Bundan dolayı Endüstri 4.0 ile ilgili beklentiler geniş çaplı ve yüksek seviyede.

Endüstri 4.0, ürünlerin ve üretim sistemlerinin yaşam döngüsündeki bütün değer zincirinin organizasyon ve yönetiminde yeni bir seviye olan Dördüncü Endüstri Devrimi’ni tanımlar. Bu döngü, sürekli artarak bireyselleşen müşteri isteklerine odaklanır ve fikir aşamasından başlayarak ürün geliştirme ve üretim siparişinden, bir ürünün son kullanıcıya dağıtımını ve geri dönüşümünü de kapsayacak şekilde tüm zinciri içine alan hizmetleri içerir.

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 ile birlikte ulaşılacak yeni seviyede, insanların, nesnelerin ve sistemlerin birbirleri ile bağlantısı yaygın ve etkin bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Bu altyapı sayesinde, dinamik, gerçek-zamanlı olarak optimize edilmiş, kendi kendine organize olabilen, tüm organizasyon geneline yayılmış ve organizasyonlar arası katma-değer zinciri ağları oluşacaktır. Bu ağlar, maliyet, ulaşılabilirlik ve kaynak kullanımı gibi çeşitli kriterlere göre kendini optimize etme imkanına sahiptir.

Ulaşılacak bu yeni seviyenin büyüme, istihdam, yatırımlar, iş dünyası, akademi dünyası ve devletler için getireceği fırsatlar ve sorumluluklar neler olacaktır ? Bu çevrelerin, Endüstri 4.0'dan beklentileri neler olmalıdır?

Resimlere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Büyüme

Endüstri 4.0’a geçiş elbette büyük yatırımlar, köklü değişimler ve teknolojik gelişim gerektiriyor. Endüstriyel süreçlerin ileri seviye otomasyonu ve akıllı fabrikalar kurmak için gerekli yatırımlar, beraberinde önemli bir büyüme vaadini de getiriyor. Çünkü yeni teknolojilere, endüstride yeni akımlara yatırım yapanlar aslında en temel müşteri beklentilerini karşılamak üzere yatırım yapmış oluyor. Bu yatırımların karşılığı da hem işletmeler hem de ülkeler için ekonomik ve endüstriyel büyüme anlamına geliyor.

Öngörülere göre, Endüstri 4.0 ile birlikte endüstriyel satışlarda ilk etapta yıllık yüzde 2-3 oranında artış yaşanacak. Endüstri 4.0’ın öncüsü konumundaki Almanya özelinde bakıldığında yıllık 30 milyar Euro, Avrupa genelinde ise 100 milyar Euro ciro artışı yaşanacağı tahmin ediliyor. Diğer bir deyişle Endüstri 4.0, yapılan yatırımın karşılığını hızla vermeyi vaat ediyor.

İstihdam

Endüstri 4.0 hakkındaki en büyük iki kaygıdan biri güvenlik iken, diğeri de robotik sistemlerin yaygınlaşması sonucunda iş kaybı yaşanması. Aslında bu kaygının gerçekçi olmadığını görmek için Üçüncü Endüstri Devrimi dönemine bakmak yeterli olacaktır. Bu devrim sırasında özellikle otomotivde otomasyon artarken işsizlik artmadı. Tam aksine, Üçüncü Endüstri Devrimi’yle gelen ekonomik büyüme, yeni ve inovatif iş alanlarının doğmasına, yeni mesleklerin ortaya çıkmasına (otomasyondaki robot ve makinelerin bakımı/tamiri gibi), iş imkanlarının artmasına yol açtı.

Dolayısıyla, Endüstri 4.0 için de aynı beklenti içine girmek mantıklı olacaktır. Dünya genelinde kaydedilen her gelişme beraberinde bir değişim süreci getirir. Ama bu değişim sürecinde her zaman yeni fırsatlar doğar. Endüstri 4.0 yatırımlarının kısa vadede yüzde 6 istihdam artışı sağlayacağı, uzun vadede ise başta BT ve mekatronik alanlarında olmak üzere nitelikli iş gücü talebinin ciddi düzeyde artacağı öngörülüyor. Bu beklentiler gerek devletlerin gerekse bireylerin eğitim sisteminden beklentilerini de değiştirecek gibi görünüyor.

Yatırımlar

PwC araştırma şirketinin Almanya’da 235 firma ile yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, işletmeler gelecek 5 yılda yıllık cirolarının %3,3’ünü Endüstri 4.0 odaklı projelere ayırmayı planlıyor. Bu projelerin alacağı devlet desteğinin, sürecin hızlanmasına katkı sağlaması bekleniyor. Avrupa genelindeki Endüstri 4.0 yatırımlarının yıllık tutarının ise 140 milyar Euro’ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylesine kapsamlı bir devrim ve dönüşüm sürecinde kuşkusuz en önemli unsur devlet katkısı ve desteği.

Finlandiya ve Çin’de devlet desteğiyle, ABD’de kâr amacı gütmeyen kuruluşların katkısıyla şekillenen Endüstri 4.0 için Almanya hükümeti de ciddi yatırım yapıyor. 2020 yılına kadar Endüstri 4.0 projelerine her yıl 40 milyar Euro yatırım sözü veren hükümet, bu açıdan özel sektör işletmeleri için de cazip bir inovasyon ortamı yaratıyor.

Devlet

Almanya örneğinde de görüldüğü gibi, Endüstri 4.0 sürecinde en büyük görevlerden biri de devletlere düşüyor. Böylesine büyük dönüşümlerin devlet desteğiyle gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Hükümetler gerek yaptıkları yatırımlar gerekse üniversiteler, endüstri temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve düşünce kuruluşları ile yaptıkları işbirlikleri sayesinde Endüstri 4.0 stratejilerinin ve süreçlerinin gelişimini hızlandırıyor.

Belirlenen stratejilerin başta mesleki ve teknik eğitim olmak üzere kamunun çeşitli noktalarına entegre edilmesi de devletlere düşen sorumlulukların başında geliyor. Özellikle Ar-Ge çalışmalarına yoğun destek içeren stratejilerin belirlenmesi ve altyapı desteği de Endüstri 4.0 dönüşümünde hükümetlerin üstlenmesi gereken bir sorumluluk olarak vurgulanıyor.

Üniversiteler ve Araştırma Kuruluşları
 
Toplumsal, ekonomik, idari etkileri olan hiçbir dönüşüm tek bir grubun ya da kurumun teşviki ile gerçekleşmez. Endüstri 4.0 dönüşümü için de resmi stratejilerin eşliğinde üniversitelere ve araştırma kuruluşlarına büyük görevler düşüyor.

Endüstri 4.0’ın beraberinde getireceği yeni istihdam olanakları doğrultusunda üniversitelerin eğitim programlarını güncellemeleri gerekiyor. Özellikle fen bilimleri alanında çok-disiplinli yaklaşımların benimsenmesi; elektrik, elektronik, makine mühendisliği ve bilgisayar bilimlerini bir araya getiren mekatronik alanında yeni eğitim programlarının oluşturulması önem taşıyor.

Aynı zamanda da gerek üniversitelerin gerekse araştırma kuruluşlarının dünya genelindeki standartları takip ederek Ar-Ge başta olmak üzere her alanda daha aktif rol alması bekleniyor. Diğer bir deyişle, Endüstri 4.0’ın sadece akademik ya da sadece ticari bir girişim olarak başarıya ulaşması mümkün olmadığı için akademi-iş dünyası-siyaset üçgeninin sağlam bir şekilde çizilmesi gerekiyor.

Teknoloji Sağlayıcılar

Endüstri 4.0’ın temelinde, robotik ve mekatronik olmak üzere gelişmiş teknolojiler yer alıyor. Dolayısıyla bu devrimin yönlendirici mercileri arasında, özel sektör ve kamu sektöründeki teknoloji sağlayıcıları da yer alıyor. Teknolojiyi en yakından tanıyan işletmeler olan teknoloji sağlayıcıları, geleceğin endüstri sistemlerini bugünden görmek açısından çok avantajlı bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla Ar-Ge çalışmalarının odaklanacağı, katma değer yaratacak ürünler ve servislere yatırım konusunda da görüşlerini paylaşmaları önem taşıyor.

Teknoloji sağlayıcılar ile özel sektör işletmelerinin ve endüstriyel tesislerin ortak projeler, iş modelleri ve bilinçlendirme çalışmaları yürütmesi, Endüstri 4.0’ın gelişimi açısından büyük gelecek vaat ediyor.

Endüstri 4.0 ‘ın tanımını ve vizyonunu dikkate aldığımızda, uygulama aşamasında şu teknoloji alanlarının önem kazandığını görmekteyiz ;

►Siber-Fiziksel Sistemler         
►Öğrenen Robotlar       
►Nesnelerin Interneti         
►Bulut Bilişim
►Büyük Veri ve Veri Analitiği
►Yatay ve Dikey Entegrasyon
►Katmanlı Üretim
►Sanal Gerçeklik
►Siber Güvenlik

Endüstri

Bir Endüstri Devriminden söz ederken endüstri sektörünü kapsam dışında bırakmak elbette olanaksız. Endüstri 4.0 sürecini hem etkileyen hem de bu süreçten etkilenen bir paydaş olarak sanayi kuruluşlarının, öncelikle müşteri beklentilerini iyi analiz ederek, resmi kurumlara, üniversitelere ve teknoloji sağlayıcılara danışmanlık yapması gerekiyor. Bu sayede Endüstri 4.0’dan beklentiler ve hedefler de netleşebilir ve stratejiler bu doğrultuda belirlenebilir.

Endüstriye düşen önemli görevlerden birinin de ekosistemlerini bilgilendirmek olduğunu belirtmek gerekiyor. Devrimler, kollektif hareketlerdir. Bu nedenle, Endüstri 4.0 için tüm paydaşların ve paydaşlar içindeki farklı birim ya da işletmelerin de bir arada ilerlemesi, endüstrinin, ülkelerin, son tahlilde de dünyanın yararına olacaktır.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

14
Genel Kalite / NADCAP denetleme
« : 06 Aralık 2018, 11:10:48 »
NADCAP sertifikalandırma hakkında bilgisi olan varmı.?

Nasıl alınır, kriterleri nedir, denetleme geçirmiş olanlar... paylaşabilirmi.?

Şöyle Checklist linkleri var.

Genel Checklist'ler
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

CMM Checklist'ler
Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar

15
Genel Kalite / CMM Oda ve Çevre Şartları
« : 27 Kasım 2018, 09:24:18 »
CMM Oda ve Çevre Şartları dökümanı linktedir.

Linklere izin verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İşinize yaramasını temenni ederim. Selamlar.

Sayfa: [1] 2 3 ... 13


Sosyal ağınızla giriş yapın

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
 • Nokta Ziyaretçi: 11
 • Nokta Gizli: 0
 • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.
 • stats Toplam Üye: 439
 • stats Toplam İleti: 8,681
 • stats Toplam Konu: 1,537
 • stats Toplam Kategori: 11
 • stats Toplam Bölüm: 38
 • stats En Çok Çevrimiçi: 1,847

En çok Yazanlar

BirazFikrimVar BirazFikrimVar
1,338 İleti
# harek # # harek #
1,084 İleti
〽️🌱🌴 〽️🌱🌴
996 İleti
τǺN€®™ τǺN€®™
646 İleti
metroloji16 metroloji16
229 İleti
rebelwhiteâ©
220 İleti
adofm_AK
213 İleti
bakayoko
185 İleti
tarik
171 İleti
3_D
158 İleti

Takvim Aksiyonları

Mart 2023
Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 [22] 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Bugün için herhangi bir etkinlik bulunmuyor.

Popüler Kategeriler

'html_below' adlı tema yüklenemiyor.